PAİNTBALL NEDİR?

PAİNTBALL NEDİR?

Paintball sporunu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar:
Öncelikle oyuna başlamadan önce verilen kamuflaj giysiler, eldiven ve berenin mutlaka profesyonel yıkamacılar tarafından yıkanmış ve kurutulmuş olması gerekmektedir.

İkinci olarak; tüm oyun boyunca yüzünüzü koruyacak olan kasklarınızın camları temiz, çiziksiz ve termal olmalıdır. Zirve paintball Helix Termal Maskeler kullanmaktadır.

Üçüncü önemli husus tabiiki mermiler. Kullanacağınız boyar mermilerin dış jelatini ve içindeki gıda boyası doğal, kaliteli olmalı. Boya topları tam yuvarlak, dış jelatini sert ama kırılgan olmalı. Vücuttaki morarmaların çoğu malesef kalitesiz mermi kullanımından kaynaklanmakta olup, vücuda çarpan boyar topun plastik mermi gibi kırılmadan geri sekmesinden dolayı kızarma, morarma oluşur. (Mermi kırılganlık testi için, elinize aldığınız bir mermiyi hızla düz bir zemine fırlatınız. Mermi patlamaz ise oynamayı bir kez daha düşünün derim) Boyanın üretim menşei ve markası bu hususta önem arz etmektedir. Unutmamalıdır ki her şeyde olduğu gibi bu sporun sağlıklı yapılması içinde kalite çok önemlidir. Ve elbette kaliteninde bir ölçüsü ve fiyatı vardır. Biz Zirve Paintball olarak sadece Kanada Üretimi Draxxus marka boyar mermiler kullanmaktayız.

Ülkemizde paintball spor sahaları genellikle açık alanlarda olmasına karşın tek tük kapalı alanlar da mevcuttur. Kapalı sahalarda büyüklük ve havalandırma çok önemli iki konudur. Ülkemizde bu iki konuyu halletmiş saha var mı bilemiyorum. Bu oyun için en ideal seçim büyük bir açık saha olacaktır. Açık sahalarda yine saha büyüklüğü, iki siper arası mesafenin en az 5 m olması ve tehlikeli durumlar oluşturacak materyallerin sahada bulunmaması çok önemlidir. Bize göre de görüntü itibariyle hoş olmasına rağmen yüksek kuleler, merdivenler (düşme ve takılma durumu olabiliyor), eski otomobiller, taş ve metal objeler (çarpma durumunda kesik ve yaralanmalar olmaması için) tehlike içermektedir. Bundan dolayı sahamız mümkün olduğu kadar sade ve doğal materyallerden oluşmaktadır.

Gelişme çağındaki çocukları doğada, bir takım oyununda arkadaşlarına güvenme ve onlarla birlikte hareket etme yeteneğini aşılarken sosyalleştiren paintball; üst düzey bir yöneticinin ise stres altında kısa sürede karar verme, kısıtlı kaynakla hedefe ulaşma ve liderlik gibi vasıflarını test etmede etkili bir araçtır.

Genel olarak insanlı satranç benzetmesi ile açıklanan paintball geliştirilebilir taktiksel varyasyonları ile başarıya ulaşmak için ciddi bir ön hazırlık gerektiren bir spordur. İnsanın doğasında bulunan silah kullanma dürtüsünü doğaya ve insanlara zarar vermeden nötrleme özelliği ile paintball yurtdışında gelişmekte olan bireyleri silah dürtüsünden uzaklaştırma eğitimleri içinde kullanılmaktadır.

Kullanılan malzemeler tamamen doğa dostu, kendi kendine yok olabilen ve insan sağlığına hiçbir zararı dokunmayan maddelerden üretildiğinden paintball belki de tek doğa dostu doğa sporudur.

EnglishTurkish